Pri stavbe domu máte na výber z viacerých materiálov. Tie sa navzájom odlišujú mnohými vlastnosťami a v podstate je možné povedať, že každý má svoje výhody aj nevýhody. My sa teraz zameriame na vytvorenie čo najzdravšieho prostredia pre život a hovoriť budeme o dreve, resp. drevodomoch.
Drevo ako stavebný materiál má viacero výhod
Pod pojmom drevodomy rozumieme prefabrikované montované stavby na báze dreva. Sú tvorené zvislými nosnými konštrukciami – panelmi, ktoré sa vyrábajú v hale a až následne, keď sú hotové, sa dovážajú na stavbu, kde sa hneď aj montujú. Takéto stavby majú viacero výhod, ale ako sme už spomenuli v úvode, teraz sa zameriame na kvalitu prostredia v rámci takéhoto domu.
Výhodou dreva ako stavebného materiálu je, že podporuje koncentráciu záporných iónov v ovzduší a eliminuje vplyv kladných, ktoré produkujú napr. spotrebiče v našich domácnostiach. Teraz by však bolo na mieste si niečo povedať o samotných týchto iónoch v ovzduší.
Vplyvy záporných a kladných iónov
Aj keď to znie trochu neintuitívne, tak záporne nabité ióny sú v tomto prípade tie dobré a kladne nabité sú zlé. Pre bližšiu predstavu spomenieme niekoľko účinkov, ktoré jedny aj druhé ióny majú na ľudský organizmus.
Záporné ióny v dostatočnej koncentrácii majú tendenciu upokojovať nervy, regenerovať bunky a prirodzeným spôsobom pôsobiť „terapeuticky“ na organizmus človeka. Pozitívne nabité ióny naopak vedú k skorším prejavom starnutia a prispievajú k neuralgii, bolestiam hlavy a rozvoju viacerých ochorení, medzi ktoré radíme napr. arterosklerózu, reumatizmus, alergické a gastro ochorenia a ďalšie.
Pri moderných drevostavbách je okrem samotných účinkov dreva dôležitý aj systém vetrania. Ak teda váš nový drevodom vybavíte decentrálnou rekuperáciou, budete mať zabezpečenú najvyššiu možnú kvalitu vnútorného prostredia.
Zdroj obrázka:
Autor: sv_production / Stock.adobe.com