Patríte k tým, ktorí si dali záväzok, že schudnú? Alebo chcete iba jednoducho začať zdravšie žiť? Vedzte, že ste sa určite rozhodli správne. Život je dar, a preto je dôležité si ho užiť v plnom zdraví. Dnešná konzumná spoločnosť je však plná nezdravého životného štýlu, ktorý sa často považuje za normu. V článku si povieme niečo o tom, ako to zmeniť a začať žiť zdravšie
Čo znamená žiť zdravo?
Na túto otázku je len ťažké dať jednoznačnú odpoveď. Každý si pod tým predstavuje niečo iné. Tieto rozdielne názory súvisia predovšetkým s vekom a s dobou, v ktorej sme vyrastali. V minulosti totiž ľudia zdravý životný štýl príliš neriešili. Dnes sa ale doba zmenila a potreba zdravého životného štýlu je čoraz aktuálnejšia. Neexistuje však univerzálny návod. Našťastie ale predsa len je tu niečo spoločné – viac pohybu, zdravá strava a snaha držať si štíhlu líniu.
Bonusový tip
V súvislosti s obezitou sa ľudia snažia využiť všetko možné. Pokiaľ ste napríklad kávičkár, oplatí sa zistiť si, ako káva podporuje chudnutie. Obsahuje totiž biologicky aktívne látky, ktoré v tele dokážu naštartovať proces chudnutia – urýchľujú metabolizmus. K týmto látkam v káve patrí predovšetkým kofeín.
Zdravá strava je základ
V súvislosti so zdravou stravou sú dôležité najmä dva body – pravidelnosť a obmedzenie jednoduchých cukrov. To znamená, čo najmenej sladkostí, koláčov a polotovarov. Rafinovaný cukor sa ale žiaľ nachádza v absolútnej väčšine potravín, pretože je lacný a chutný.
Preto pokiaľ chcete zmeniť svoj jedálniček nezostáva vám nič iné, iba tieto dobroty nahradiť ovocím. Napríklad banánom alebo jablkom. Ovocie vás vďaka vláknine zasýti na dlhší čas a hlavne obsahuje veľa vitamínov. A to sa napríklad o takej čokoládovej tyčinke povedať nedá. Samozrejme, nezabudnite ani na hojnosť zeleniny, ktorá má v strave rovnaký efekt.
Dobrým nápadom je tiež nahradiť biele pečivo, cestoviny alebo múku za ich celozrnné verzie. Tiež namiesto vyprážania radšej grilujte, varte vo vode, alebo pečte v rúre. V súvislosti s chudnutím je dôležité zmenšiť svoje porcie – používať menšie taniere, ktoré majú kontrastnú farbu s jedlom.
V súvislosti s pravidelnosťou stravovania je dôležité najmä nevynechávať raňajky. Nie nadarmo sa hovorí, že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by obsahovať kvalitné bielkoviny, napríklad vajíčka. Tie vás zasýtia aj na dlhé hodiny a dodajú dostatok bielkovín na štart do nového dňa. K vajíčkam si môžete urobiť napríklad ovsenú alebo pohánkovú kašu – z dôvodu príjmu kvalitných sacharidov. Bez jedla by ste nemali byť dlhšie ako 12 hodín.
RADA ODBORNÍKA: V stravovaní nie je jedlo to jediné dôležité. Nezabúdajte ani na pitný režim. Denne treba vypiť aspoň 2 litre tekutín. Sladké malinovky však nahraďte obyčajnou vodou, alebo nesladeným čajom.
Veľa pohybu
Moderná doba lanári človeka ku konzumnému spôsobu života. Veľa jedla a trávenie času pred televízorom, alebo počítačom. S tým súvisia aj rôzne problémy s chrbticou a pohybovým aparátom. V prípade bolestí síce môžete navštíviť dobrú rehabilitáciu, dôležitejšie je však týmto problémom predchádzať. Rovnako je pravidelné športovanie nevyhnutné aj v prípade, ak plánujete chudnúť. Bez pohybu totiž schudnete len veľmi ťažko. Len diéta, hoci dobrá, nestačí.
Pokiaľ ešte len so športom začínate, stačí vám aj pár minút denne. Nemôžete sa hneď snažiť o vrcholové športové výkony. Mohlo by to napáchať viac škôd ako úžitku. Aj 10 minút denne zdravej chôdze alebo ľahkých cvikov na chrbticu je dobrý štart. Postupne potom môžete čas aj intenzitu cvičenia zvyšovať. Napríklad ak máte nadváhu začnite rýchlou chôdzou v prírode a postupne zvyšujte čas aj vzdialenosti chôdze.
RADA ODBORNÍKA: Ideálne je, ak cvičíte každý deň. V prípade že sa vám nedá, postačí aj 4x týždenne. Dôležitá je najmä pravidelnosť a pevná vôľa. Fitness tréneri odporúčajú 2 hodiny týždenne venovať aeróbnemu cvičeniu a ďalšie dve anaeróbnemu. A základom je si z cvičenia vytvoriť nevyhnutnosť.
Dostatok spánku
Ak chcete začať žiť zdravým životným štýlom, tak sa bez dostatočného spánku nezaobídete. To znamená aspoň 7, ideálne 8 hodín denne. Spánok je veľmi dôležitý aj v prípade, že chcete schudnúť. Naopak, jeho nedostatok môže viesť k obezite.
Čo robiť ak sa vám so spánkom nedarí? V prvom rade skúste zaspávať v čo najviac tmavej miestnosti. Tiež pomáha, ak sa aspoň 30 minút pred spánkom nepozeráte na televízor, počítač a nepoužívate mobil. Dbajte na to, aby vaša miestnosť na spanie nebola zbytočne prekúrená a bola poriadne vyvetraná. A samozrejme pred spaním vynechajte kávu a čierny čaj.
Vyvarujte sa zlozvykom
Všetky zdraviu škodlivé zlozvyky sa spájajú s tým, že človeku prinášajú príjemné pocity – radosť, slasť, či uvoľnenie. Medzi tie najhoršie patrí užívanie drog a potom je tu samozrejme fajčenie. To zvyšuje najmä vznik rôznych srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny.
Čo sa týka alkoholu, tak ani ten nie je v súvislosti so zdravým životným štýlom žiadnou výhrou. Nemusíte sa síce hneď stať abstinentom, no obmedzte ho na minimum. Medzi jeho hlavné negatíva totiž patrí dehydratácia, poškodzovanie pečene a vznik depresií. Tiež s ním ľahko môžete prepadnúť závislosti.
Myslite pozitívne
A to predovšetkým znamená odstránenie negatívnych ľudí zo svojho života. Negatívni ľudia vás totiž demotivujú so sebou niečo začať robiť a môžu sa tak stať živou prekážkou ku zdraviu. Rovnako nezabúdajte, že myšlienky majú obrovskú moc. Pokiaľ budú negatívne, nikdy sa to pozitívne neodrazí na vašom zdraví. Skôr naopak.
Začať treba hneď ráno – nastavte si myseľ na pozitívny deň, milé zážitky a príjemné stretnutia s priateľmi.
Bonusová rada na záver
Snažte sa zvládať stres efektívne. Napríklad cvičením jogy, meditáciou, alebo rozumnejším time manažmentom. Stres síce v súvislosti so zdravým životným štýlom mnohí podceňujú, no ide o jeden z hlavných faktorov vzniku rôznych civilizačných ochorení.