Každý vie, že káva vás dokáže nabiť energiou. Aké účinky ešte má?

Každý vie, že káva vás dokáže nabiť energiou. Aké účinky ešte má?

Zrejme preč sú časy, kedy sa dlhodobé pitie kávy považovalo za možné zdravotné riziko. A pritom to nie je až tak dávno, čo bola káva vyradená zo zoznamu pravdepodobných karcinogénov. Stalo sa to len nedávno, v roku 2016, takže po štvrťstoročí od jej zaradenia na tento zoznam (1991).

S tým dodaním energie to nie je také jednoduché ako si možno myslíte

Samozrejme ako pri všetkom aj pri káve, respektíve kofeíne platí, že všetkého veľa škodí. Kofeínom sa dá aj predávkovať, ale to by ste museli vypiť naraz zhruba toľko šálok kávy, koľko vážite. Takže pri primeranom pití dobrej kávy môžete naopak ťažiť z jej rôznych zdravotných benefitov.

Keď sa hovorí o pozitívnych účinkoch kávy, zrejme prvým je ten, pre ktorý ju ľudia aj pijú. Slúži totiž ako „životabudič“. Pozor však na jednu vec! Ak chcete, aby vám káva dodala energiu, musí nejaká vo vašom organizme ešte byť. Pri veľkej únave totižto môže pôsobiť ako bič na unaveného koňa. Efekt bude presne opačný oproti tomu, čo chcete dosiahnuť a prekvapiť vás môže zívanie, či pocit ospalosti.

Pravidelné pitie kávy v primeranom množstve vás dokáže ochrániť pred rôznymi chorobami

Okamžitá dávka energie však nie je jediným dôvodom, prečo by ste si mali doplniť zásoby dobrej kávy z eshopu. Pitie kávy totižto chráni mozog a jeho výkonnosť aj z dlhodobého hľadiska. Slúži totižto ako prevencia proti demencii, Alzheimerovej, či Parkinsonovej chorobe.

Káva obsahuje množstvo antioxidantov a tie pomáhajú chrániť vaše srdce pred možným infarktom. Štúdie z posledných rokov ukazujú, že vo všeobecnosti majú ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, menšie riziko úmrtia na rôzne srdcové choroby, či choroby súvisiace s obličkami, alebo aj na mŕtvicu. Dokonca prevláda zatiaľ vedecky nepotvrdený názor, že káva pomáha ľudskému telu so spracovaním cukrov a tak zabraňuje aj vzniku cukrovky.

Zdroj obrázka:

Autor: Zadorozhna Natalia / Shutterstock.com

Share