Na aké preventívne prehliadky máte nárok?

Na aké preventívne prehliadky máte nárok?

Pod preventívnou prehliadkou si väčšina ľudí predstaví tú u zubára. Bohužiaľ, pre množstvo ľudí je to jediná, na ktorú chodievajú. A pritom zo zákona je tu nárok aj na ďalšie preventívne prehliadky, ktoré netreba zanedbávať.

Zubár

Keď už sme v úvode spomenuli preventívnu prehliadku u zubára, tak ňou aj začneme. Určite viete, že sa vykonáva raz ročne. A čo tehotné ženy? Tie by mali preventívnu prehliadku u zubára absolvovať na začiatku prvého a potom aj na začiatku tretieho trimestra.

Všeobecný lekár

Čo sa preventívnych prehliadok týka, ak si odmyslíme preventívky u gynekológa, ku ktorým sa ešte dostaneme a ktoré sa pochopiteľne týkajú len žien, tak druhé najčastejšie absolvované sú tie u všeobecného lekára. To však neznamená, že na ne chodí veľa ľudí, čo ešte viac podčiarkuje smutný fakt, že čo sa zdravia týka, prevenciu veľmi zanedbávame.

Každopádne, na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára máte nárok každé dva roky a evidovaní darcovia krvi, orgánov, či tkanív každý rok. Čo sa detí týka, tam sa to mení podľa veku. V 1. roku života dieťa absolvuje až 9 prehliadok, nasleduje prehliadka v 18 mesiacoch a vo veku od 3 rokov je to ako pri dospelých: jedna prehliadka každé dva roky.

Gynekológ

Poďme teraz k spomínaným gynekológom. Žena prvýkrát navštívi svojho gynekológa Trenčín po dovŕšení 18. roku života alebo ak otehotnie ešte pred osemnástkou. Preventívna prehliadka sa potom opakuje každý rok.

Okrem iného je absolvovanie pravidelných prehliadok u gynekológa dôležité aj v rámci prevencie proti rakovine prsníka. S prípadnou diagnostikou najlepšie pomáha USG prsníkov Bratislava a vo vyššom veku zvyčajne mamografia.

Urológ

Muži ku gynekológom nechodia, ale aj oni majú „svoju“ preventívnu prehliadku a to u urológa. Bežne sa s ňou začína od 50. roku života a opakuje sa v trojročných intervaloch. V prípade, že sa u muža vyskytlo v prvostupňovom príbuzenstve ochorenie na karcinóm prostaty, s preventívnymi prehliadkami sa začína už od 40. roku života a opakovať sa môžu častejšie ako spomínané tri roky.

Gastroenterológ

Poslednou z preventívnych prehliadok, na ktoré existuje zákonný nárok, je preventívna prehliadka u gastroenterológa. S tou sa tiež začína až v päťdesiatke a zvyčajne sa opakuje raz za desať rokov. Je teda najmenej častá. A to aj pri ľuďoch so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorí ju môžu absolvovať aj skôr a opakujú ju raz za päť rokov.

Zdroj obrázka:

Autor: satyrenko / Stock.adobe.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *