Česká mincovňa radí: Investujte do zlata

Česká mincovňa radí: Investujte do zlata

Zlato sa stalo najžiadanejším artiklom na investičnom trhu. V dobe koronavírovej krízy dokázalo, že má v investičnom portfóliu skutočne významnú pozíciu. Ukázalo sa byť jedinou istotou, jeho cena dokonca radikálne rástla a rastie aj teraz.

Na trhu nastal akútny nedostatok investičného zlata

Investičným zlatom totiž nie je akékoľvek zlato. Surové zlato, zlaté šperky, ani akcie ťažiarskych firiem – nič z toho nie je investičným zlatom. Tým sú zlaté investičné zliatky, nazývané tiež zlaté tehly. Mnohí po kríze zliatky predávajú, aby zachránili svoj business či vykryli nedostatok súkromných financií. To však rozhodne na zvýšený záujem o zlato nestačí. Naviac koronavírus zavrel najvýznamnejšie švajčiarske rafinérie, ktoré zlaté zliatky vyrábajú. Nenechajte sa totiž popliesť. Žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zliatkov (tehiel) nepredáva. Preto sa ako na českom, tak na slovenskom trhu predávajú predovšetkým kvalitné švajčiarske zliatky značiek Valcambi, PAMAP a Argor-Heraues. Tých je teraz po dvojmesačnej výrobnej pauze nedostatok.

Ako teda investovať do zlata?

Druhou plnohodnotnou možnosťou investícií do zlata sú investičné zlaté mince. Nejde o zlaté numizmatické mince. Ich hodnota sa určuje inak a nakupovali by ste ich drahšie než investičné. Prestížna značka investičných mincí je napríklad Wiener Philharmoniker. Razia sa vo Viedni z rýdzeho zlata. Kúpite ich v špecializovanej predajni na predaj investičného zlata v pražskom Obecnom dome. „Najväčší záujem je o mince v originálnom balení po 10 alebo 20 kusoch. To je zapečatené špeciálnou fóliou s hologramom. Klienti tak majú istotu, že ich mince sú úplne nové, nedotknuté,“ uvádza pán Palas, vedúci pražskej predajne.

Investičné mince v hlavnej roli

Vedľa rakúskych investičných mincí Wiener Philharmoniker je možné v pražskej predajni nakúpiť tiež uznávané kanadské mince s javorovým listom, či austrálske „klokany“. Vždy sa jedná o mince z rýdzeho 24karátového zlata. Investičné mince sú dnes dostupné už od hodnoty 5000 Kč.

Share