Viete ako sa správne starať o svoje zuby?

Viete ako sa správne starať o svoje zuby?

Návšteva zubára býva pre väčšinu ľudí stresujúca. Bolesť zubov je veľmi nepríjemná a málokto ju dokáže zvládnuť bez použitia analgetík. Predchádzať problémom so zubami sa ale dá, a to správnou starostlivosťou o ne. Viete ako sa správne starať o zuby?

Dbajte každý deň na dôkladnú hygienu zubov

Aby ste predchádzali kazom a bolesti zubov, každodenná hygiena musí zahŕňať nielen čistenie zubnou kefkou, ale aj dôkladné čistenie medzizubných priestorov pomocou zubnej nite a medzizubnej kefky. Ak máte ešte tzv. „osmičky“, odporúčame mať doma aj jednozväzkovú kefku, ktorou sa bez problémov dostanete aj do ťažko dostupných miest.

Ak máte zubné náhrady, čiže mostíky a nové zubné korunky, čistenie medzizubnou kefkou by malo byť u vás samozrejmosťou.

Tým, že osmičky sú úplne vzadu, pri ich čistení klasickou kefkou je vyvolaný dávivý reflex. Najmä tehotné ženy s tým majú veľký problém. Zuby múdrosti, osmičky sú v budúcnosti veľmi dôležité pre zachovanie chrupu, preto sa treba o ne starať a ak sa dá, vyhnúť sa ich vytrhnutiu.

Dôležité je aj správne čistenie zubov zubnou kefkou. Na kefku príliš netlačte, podráždite si tak ďasná a spôsobíte krvácanie. Zuby by sa mali kefkou čistiť smerom od koreňov nahor. Takto dôkladne odstránite zvyšky jedla a iné nečistoty spôsobujúce zubný kameň a neskôr aj zubný kaz. Zubná kefka by mala mať jemné štetinky a zubná pasta vás nesmie dráždiť. Každému vyhovuje iná zubná pasta, preto odporúčať jednu konkrétnu značku sa nedá.

Nevyhýbajte sa preventívnym prehliadkam

Nielen počas pandémie, ale aj predtým pomerne veľké percento Slovákov ignorovalo preventívne prehliadky. A práve na preventívnych prehliadkach sa dajú odhaliť prípadné zmeny na chrupe a predchádzať tak kazom a neskôr trvalému poškodenia zubu a jeho následnému vytrhnutiu.

Zubár Žilina, ale aj iní zubári vám vedia včas odhaliť prípadný kaz a predísť tak strate zubu.

Zároveň sa odporúča chodiť pravidelne na dentálnu hygienu, kde vám ukážu ako si správne čistiť zuby, aby ste znížili riziko vzniku zubného kazu a zápalu ďasien, či dokonca paradontitíde.

Zdroj obrázka:

Autor: Drobot Dean / Stock.adobe.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *