Zubný kaz: ako mu možno predchádzať

Zubný kaz je najčastejšie ochorenie dnešnej doby. Jedná sa o infekčný typ a postihuje všetkých ľudí, bez rozdielu veku a pohlavia. Najlepšie však je, keď sa to podchytí vopred a žiadny zubný kaz nevznikne. Je to však vôbec možné?

Strašiakom mnohých ľudí je zubný kaz. Ako vôbec toto ochorenie vzniká? Dôvodom sú baktérie, ktoré žijú v ústach každého z nás. Tie sa živia cukrom z potravy a ich konzumovaním vylučujú kyseliny, ktoré oslabujú zub. Tomu napomáha aj nedostatočná hygiena, vznik zubného plakua následné množenie baktérií. Samozrejme, zubný kaz nevzniká zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces, počas ktorého sa baktérie snažia preniknúť až po najtvrdšiu časť ľudského tela – sklovinu. Je možné tomuto ochoreniu predchádzať?

Pravidelne navštevujte zubára

Základným pravidlom, ako účinne predchádzať vzniku zubného kazu sú pravidelné návštevy u zubného lekára. Pravidelnú prehliadku je možné v dospelosti absolvovať raz do roka, v detstve a tehotenstve dvakrát do roka, pričom to všetko hradí zdravotná poisťovňa. Zubár vám skontroluje stav v dutine ústnej a práve vďaka tomu budete mať možnosť zubnému kazu úspešne predchádzať. Toto ochorenie je tiež finančne a časovo náročné. Ošetrenie zubného kazupredstavuje rad povinností, ktoré vás môžu skutočne vyjsť veľmi draho. V dnešnej dobe je to však bezbolestné a členovia zubného tímu sú naozaj veľmi ústretoví.

Čistý zub sa nepokazí

Skutočne je to tak. Čistý zub sa jednoducho nepokazí. To znamená, že by ste si mali čistiť zuby správnou technikou a vhodnými dentálnymi pomôckami. Okrem iného je však dôležitá správna strava, ktorá by mala obsahovať minimum cukru. Naučte sa tiež piť čistú vodu, poprípade nesladené nápoje. Vďaka tomu baktérie vo vašich ústach nebudú mať šancu a zubný kaz sa jednoducho nevytvorí len tak ľahko.

Share