Stručná história piešťanských termálnych prameňov. Toto ste vedeli?

Stručná história piešťanských termálnych prameňov. Toto ste vedeli?

Wellness pobyty sú obľúbenou kombináciou relaxu a starostlivosti o zdravie. Veď stačí nejaký vyskúšať a absolvovať tak niekoľko procedúr a človek sa vráti domov ako vymenený (samozrejme v pozitívnom slova zmysle).

Aj v praveku využívali termálne pramene 

Všetkým milovníkom wellnessu je určite po chuti, že na Slovensku máme nielen množstvo wellness hotelov, napríklad Hotel Park Piešťany, ale aj množstvo kúpeľov s termálnymi prameňmi, akými sú aj tie piešťanské. Možno nepatria k najstarším kúpeľom na Slovensku, ale história tejto oblasti je rozhodne bohatá.

Termálne pramene, okolo ktorých neskôr vyrástli dnešné Piešťany, sa totižto využívali už v praveku. Svedčia o tom mnohé archeologické nálezy a rôzne znaky pravekého osídlenia v okolí prameňov. Vtedy však  nešlo o liečivé účinky týchto prameňov, ale dôvod osídľovania tejto oblasti bol pragmatickejší: termálne pramene poskytovali nezamŕzajúci zdroj pitnej vody.

Od Kolomana po Wintera 

Avšak do súčasnosti, keď si môžete užívať obľúbené wellness pobyty v Piešťanoch, ostávalo tejto oblasti prejsť ešte dlhý kus cesty. Prvá písomná zmienka o Piešťanoch je z roku 1113. Ako „Pescan“ sa spomínajú v Zoborskej listine, ktorou kráľ Koloman vytýčil hranice majetkov kláštora sv. Hypolita v Nitre.

Samotné termálne pramene sa začali často spomínať v historickej odbornej literatúre 17. storočia. Vtedy však stále nešlo o kúpele v pravom slova zmysle. Návštevníci sa väčšinou kúpali v ručne vykopaných jamách a prebývali u miestnych sedliakov. Vznikla tu však menšia osada nazvaná Teplice.

Táto osada sa začala zveľaďovať na začiatku 19. storočia. Zásluhu má na tom gróf Jozef Erdödy. V roku 1878 boli Piešťany napojené na železnicu z Viedne, čo malo bezpochyby veľký význam. No a koncom 19. storočia začala zlatá éra piešťanských kúpeľov, ktorú odštartoval príchod Alexandra Wintera a jeho synov. Z malej kúpeľnej osady sa tak stalo svetoznáme kúpeľné mestečko.

Zdroj obrázka:

Autor: PeterVrabel / Shutterstock.com

Share